Jeseň je tu! Naučme sa šetriť plynom

V jesennom období sa začína ochladzovať a vačšina ľudí už začína v domácnostiach kúriť. Pre vytvorenie komfortného vnútorného prostredia je dôležitá tepelná pohoda, no veľmi nás nepotešia náklady s ňou spojené. Preto aby sme ušetrili treba pristupovať k hospodárnejšiemu vykurovaniu našich domácnosti a my Vám poradíme ako na to.  • Základ je neprekurovať domácnosť

  • V niektorých miestnostiach našej domácnosti nemusíme kúriť tak intenzívne ako v iných. Znížením teploty o jeden stupeň sa dá ušetriť až 6 percent energie. Veľmi dôležité je aj správne vetranie, ktoré má byť krátke a intenzívne. Teplotu si môžme nastaviť osobitne pre každú miestnoť, v kúpeľni by sme mali mať približne 24 stupňov, pričom v spálni nám stačí aj 18. Pre detskú izbu je odporúčaných 20 stupňov Celzia, v obývacej izbe by malo byť 20 až 22 stupňov. Ďalším krokom, ktorý by sme mali urobiť je neprekrývanie radiátorov nábytkom, radiátor by mal voľne dýchať, aby sa teplo rozširovalo do celej miestnoti, tak isto to je aj so záclonami, nemali by prekrývať radiátor. 
  • Tepelné straty znížime vhodnou izoláciou

  • Odporúčame vymeniť okná a dvere, tie spôsobujú najväčšiu stratu tepla, potom sú to obvodové steny, strecha či povala a nasledujú tepelné straty spôsobené podlahou. Kvalitné okná a vstupné dvere dokážu znížiť tepelné straty v dome o 25 až 35 %, v byte dokonca až do 45 %. Zatepľovanie domov a bytov patrí k hitom posledných stavebných sezón, preto vďaka dobrej tepelnej izolácii môžu ušetriť náklady na vykurovanie plynom či teplou vodou. 
 
  • Šetriť sa dá aj pri varení 

  • Variť na plyne sa dá efektívnejšie, treba používať nádoby primeranej veľkosti, to znamená, veľký hrniec na veľký horák, malý hrniec na malý horák. Používajme pokrievku a do hrnca nalejme len toľko vody, koľko je potrebné. Takto si skrátime čas varenia aj spotrebu plynu bude nižšia. Odporúčame využívať aj tlakové hrnce a regulovať intenzitu plameňa počas varenia tým, že na začiatku ho pustíme naplno a po dosiahnutí varu plameň stlmíme na minimum.
  • Pravidelný servis kotlov je tiež veľmi dôležitý

  • Kotol bude pracovať úsporne len v tom prípade, keď je v dobrom technickom stave a je správne nastavený. Preto by malo byť samozrejmosťou pred každou vykurovacou sezónou dať kotol nastaviť a vyčistiť zanesené plochy výmenníka tepla.