Ako zistiť únik plynu v domácnosti?

Únik plynu je jednoznačne vážnou záležitosťou, ktorá môže vyprázdniť peňaženku ale mať aj katastrofálne následky. V tomto článku si vysvetlíme, ako unikajúci plyn rozpoznať, a ako si v takejto situácii správať.

alternatívni dodávatelia plynu

Väčší únik plynu sa prejaví typickým zápachom

Úniky plynu, rovnako tak ako meranie množstva odorantu možno profesionálne detekovať pomocou špeciálnych prístrojov, ktoré sú určené ako pre domácu tak profesionálnu detekciu. Bežne však v domácnostiach prístroje pre detekciu plynov nemáme, a preto je nutné spoľahnúť sa na čuch.


Čo robiť pri úniku zemného plynu?

Pri zistení úniku zemného plynu v domácnosti je nutné zhasnúť všetky plamene, ktorými sú kotol, sporák či zapálené sviečky. Zabezpečiť vetranie priestorov, uzavrieť hlavný uzáver plynu, vypnúť všetky elektrické spotrebiče a najlepšie vypnúť hlavný prívod elektrickej energie. Nepoužívajte otvorený oheň a nefajčite cigarety!

Plyn je výhodnejší na varenie v domácnosti

Plyn na varenie je lacnejší ako elektrina a je aj ľahšie regulovateľný. Energie ušetríte ak pri varení použijete pokrievku. Varenie značne urýchlite aj napríklad používaním tlakového hrnca. Pri veľkom horáku s malým hrncom je plytvanie energiou vysoké, veľkosť horáka voľte preto vždy podľa veľkosti hrnca.

Výhodnejší dodávateľ plynu a elektrickej energie

Zvážte zmenu dodávateľa energií. Pozrite si výhodnú ponuku, ktorá garantuje nižšiu cenu oproti súčasnému dodávateľovi elektriny a plynu.