Chladnička v lete - ušetrite energie v domácnosti

Aj malými, rozumnými krokmi pri správnom používaní chladničky a mrazničky v lete môže byť spotreba elektriny v domácnosti nižšia. Správnym zaobchádzaním a starostlivosťou o spotrebiče akými sú chladnička a mraznička docielite nielen zníženie ceny elektriny v domácnosti, no predĺžite aj ich životnosť.  Na čo by sme si v lete mali dávať pozor, aby nás ceny elektrickej energie neprekvapili?

Šetrenie energie jednoduchými krokmi

Už správnym  umiestnením chladničky ušetríte množstvo energie. V žiadnom prípade by chladnička nemala stáť v blízkosti iného spotrebiča, ktorý vydáva teplo, ako je sporák, či umývačka riadu. Slnečné miesto pri okne zvyšuje potrebu chladenia a tým aj náklady za energie. Ideálna je chladnejšia a dobre vetrateľná miestnosť.

Spotreba elektriny v závislosti od jej naplnenia

Spotreba energie závisí aj od naplnenia chladničky potravinami. Príliš plný, no ani prázdny spotrebič nie je ideálnym stavom. Najnižšiu spotrebu energie má chladnička naplnená na 70%. Prázdna chladnička spotrebuje viac energie na jej ochladenie, keďže je v nej málo potravín, ktoré by chlad udržiavali. Plná chladnička zase bráni dobrej cirkulácii vzduchu.

Správne uloženie potravín

Úspora energií závisí aj od správneho umiestnenie potravín. Spodná časť úložného priestoru je chladnejšia ako horná časť chladničky. Zakreslenie potravín priamo na zásuvkách vás navedie na ich správne uloženie. Nikdy však neukladajte teplé potraviny a nápoje do chladničky - ich odparovanie vytvára námrazu.

Ďalšie rady, tipy a články na tému šetrenie energie v domácnosti nájdete v časti Úspora energií.

úspora energie v domácnosti