Jar je za dverami, tipy ako šetriť elektrinou

Faktúra za elektrinu je každoročným strašiakom pre mnohé domácnosti. S modernými spotrebičmi to tak už nemusí byť, pretože nové funkcie vám ušetria energiu aj veľa nervov. Ako sa hovorí najľahšie zarobené peniaze sú ušetrené peniaze.

Pri nákupe zvážte energeticky efektívne spotrebiče

Najväčšie rozdiely v spotrebe energie sú pri chladničkách a mrazničkách, ktoré musia byť, rovnako ako aj práčky a  sporáky v EÚ, povinne označené hodnotením od A (níz- ka spotreba) po G (vysoká spotreba). Dnes sa presnejšie označujú „A+“ a „A++“. Ak stojí chladnička (mraznička) vedľa tepelného zdroja (radiátor, sporák, umývačka riadu, práčka), spotrebúva oveľa viac elektriny! 
Preto si treba dávať pozor kde ju umiestnime , najlepšie na chladné miesto v domácnosti.

Využívajte slnečnú energiu


Na európskych strechách sú už milióny solárnych zariadení na výrobu teplej vody či elektrickej energie. Týmto spôsobom sa pokryje ročne viac ako spolovica spotreby energie.

Keď je možnosť, prádlo sušte na slnku!


V moderných domácnostiach si ľudia nevedia predstaviť život bez sušičky. Sušia nonstop, či je jar, leto, jeseň, zima, na sušenie v pohodlí domova si zvykli. Pritom sušičky na bielizeň sú nezmyselnými žrútmi energie a v napr. štvorčlennej domácnosti spotrebujú až 480 kilowatt hodín elektriny. Preto je teda oveľa lepšie vyvesiť prádlo na čerstvý vzduch a sušiť len v najnutnejších podmienkach.

Keď periete, naplňte vždy plnú práčku

Či je práčka naplnená len jednou vecou alebo je úplne plná spotrebuje rovnako veľa energie. Niektoré modely sú vybavené úsporným programom pre polovičné naplnenie, ktorý zníži spotrebu asi o tretinu.

Zvážte zmenu dodávateľa elektrickej energie

Cena elektriny môže byť výhodnejšia. Zmena dodávateľa energií nie je komplikovaná - ako postupovať a na čo nezabudnúť?

Ak máte podpísanú zmluvu so súčasným dodávateľom na dobu neurčitú, zmeniť dodávateľa energií môžte prakticky každý mesiac (vždy k prvému dňu).  Ak máte so svojim súčasným dodávateľom podpísanú zmluvu na dobu určitú, meniť dodávateľa môžte až po jej uplynutí, resp. niekoľko mesiacov pred uplynutím doby viazanosti, aby za túto dobu plynuli výpovedné lehoty vyplývajúce zo zmluvy.