Šetrenie elektriny v domácnosti

V bežnej domácnosti spotrebujeme najviac elektrickej energie na prípravu teplej vody a na prevádzku spotrebičov, ako je napríklad elektrická rúra, chladnička, mraznička, práčka. Ako spotrebu elektrickej energie čo najefektívnejšie znížiť?

Spotreba elektriny v 4 člennej domácnosti v kWh/ rok:

teplá voda v kúpeľni 1390

domáce spotrebiče (fén, rádio) 690

elektrická rúra 600

mraznička 435

chladnička 370

teplá voda (kuchyňa) 440

sušička bielizne 480

osvetlenie 450

pomocné prístroje centrálneho kúrenia 370

umývačka riadu 340

práčka 300

televízor 190

Spotrebiče sú samozrejmou súčasťou každej domácnosti. Ako pri ich používaní docieliť čo najnižšiu spotrebu elektriny bez toho, aby sme sa museli výrazne obmedzovať v ich používaní?

Na zníženie nákladov za elektrinu by sme mali myslieť už pri ich kúpe. Spotrebiče sú označené energetickými štítkami, ktoré udávajú, ktoré z nich sú najhospodárnejšie a ktoré spotrebujú najviac energie. Napríklad práčky možno v triede A ešte ďalej rozšíriť o ďalšie tri triedy. A+, A++ a A+++.

Sporák - varte radšej na plyne, je to lacnejšie, straty energie sú menšie, plyn sa ľahšie reguluje. Pri pečení zbytočne rúru neotvárajte, nahliadnite radšej cez sklenené dvierka. Ak potrebujete ohriať chleba, či pečivo, použite namiesto trúby radšej toastovač.

Práčka - perte vždy plnú práčku. Niektoré práčky majú program pre polovičné naplnenie, ktorý šetrí energie. Predpieranie a vyváranie je zbytočné. Väčšina baktérií sa zničí už pri 60°.

Mikrovlnka - mikrovlnka spotrebuje viac energie ako sporák. Najviac však funkcia rozmrazovania. Potraviny rozmrazujte radšej v predstihu.

Chladnička a mraznička
- pravidelne odmrazujte. Už centimetrová námraza zvyšuje výrazne spotrebu elektriny.

Počítač, televízor -
spotrebiče v pohotovostnom režime vypínajte pomocou zásuvky s vypínačom. Takáto spotreba elektriny je úplne zbytočná. Ak počítač nepoužívate, radšej ho vypnite. Ušetríte veľké množstvo energie.

Solárna energia

Solárne kolektory na strechách domov sú u nás v porovnaní s inými krajinami stále zriedkavé. O návratnosti tejto investície niet pochýb. Veď 1,5 m2 teplovodného kolektoru pokryje viac ako polročnú spotrebu jednej osoby.

Mohlo by vás zaujímať

Prečítajte si o výhodách a možnostiach, ktoré vám môžu priniesť solárne panely

Zdroj informácií: https://issuu.com/greenpeacesk/docs/31_tipov_ako_setrit_energiou