Vykurovanie plynom alebo elektrinou? To je otázka!

Ako vybrať energeticky úsporný spôsob vykurovania, ktorý bude ideálny práve pre vás? 
Prečítajte si, v čom spočívajú rozdiely a s tým spojené výhody a nevýhody vykurovania plynovým a elektrickým kotlom.

Nehrňte sa hneď do prvej možnosti či ponuky, ktorú dostanete. Áno, nakoniec sa môže stať, že bude pre vás najvýhodnejšia, jeden nikdy nevie. Rozhodne však odporúčame spraviť si prieskum a osloviť viacero odborníkov, ktorý vám v tejto problematike poradia. 

Nenechajte sa hneď ovplyvniť 100% odporúčaniami od známych či blízkych. Áno, aj tu platí, že riešenie, ktoré vám navrhli, bude pre vás možno tiež najrozumnejšie. Čo však platí pre jedného, nemusí byť ideálne riešenie pre vás.

Ak sa teda rozhodujete nad sôsobom, akým budete vykurovať, berte do úvahy, o aký typ nehnuteľnosti (stavby) sa jedná, ako je energeticky náročný a nakoniec aká bude návratnosť vloženej investície do daného typu vykurovania.

Vykurovanie elektrickým kotlom

Začnime hneď nevýhodou elektrického spôsobu vykurovania. Ako asi tušíte, je ním vysoká, resp. nepredvídateľná cena elektrickej energie, ktorá sa odvíja od viacerých faktorov- ponuky a dopytu, regulácie cien štátom, výroby energie z obnoviteľných zrdojov atď.

Aj preto sa hovorí, že vykurovanie elektrinou je najdrahšie. Nie je, resp. nemusí tak byť za každých okolností. Či a aké vykurovanie je pre vás vhodné sa totiž odvíja od toho, ako je váš dom/byt zateplený, aké máte tepelné straty a ako zvyknete kúriť.

V prípade, že ste si postavili dom, ktorý sa radí medzi nízkoenergetické alebo pasívne, t.j. má nízke/takmer žiadne tepelné straty a nepotrebuje veľa energie na vykúrenie, bude zrejme pre vás elektrický kotol vhodnou voľbou.

Ďalšou výhodou elektrických kotlov je ich jednoduchá obsluha a dobrá účinnosť. Navyše ich prevádzka nie je sprevádzaná zbytočným skladovaním kuriva ako pri kotloch na uhlie. Vďaka tomu, že nie sú hlučné si ich môžete smelo nainštalovať aj do bytu.

Ako posledné spomenieme obstarávaciu cenu kotlov, ktorá je oproti tepelným čerpadlám či automatickým kotlom na tuhé palivá o dosť nižšia.

Vykurovanie plynovým kotlom

Pozrime sa tiež najskôr na nevýhody plynového vykurovania. Asi najväčšiu nevýhodu pocítite vtedy, ak chcete vykurovať plynom, no nemáte plynovú prípojku - takže vás jej vybudovanie pomerne dostatočne finančne "vyžmýka". Medzi ďalšiu nevýhodu, ak to tak možno nazvať, možno zaradiť fakt, že plynový kotol potrebuje každý rok revíziu a kontrolu a v porovnaní s elektrickým kotlom je hlučnejší.

Poďme na pozitíva plynového vykurovania. Čím ďalej tým viac aktuálnou témou je potreba ochrany životného prostredia. Snažíme sa žiť viac "eko a bio" a hľadáme produkty, zdroje a všetko možné aj nemožné, čo je v harmónii so životným prostredím alebo mu aspoň neškodí. A pretože je vykurovanie plynom ekologické, dostáva sa čoraz viac do popredia. 

Rovnako ako aj pri elektrickom kotli, ani pri plynovom nepotrebujete žiaden extra priestor na skladovanie kuriva, nakoľko plyn prúdi priamo cez rúrky. Kondenzačný kotol vám okrem kúrenia zabezpečí aj ohrev teplej vody.

Čo sa týka priestorov, kde je vhodnou voľbou práve plynové vykurovanie - jedná sa najmä o väčšie, nezateplené domy. V takých by kúrenie elektrikou siahlo do vašej peňaženky určite viac, ako by ste chceli. 

Napokon - ak ste sa už odhodlali na kúpu plynového kotla, rozhodne pri výbere sledujte jeho emisnú triedu, ktorá súvisí s tvorbou škodlivých emisii, účinnosťou kotla, bezpečnosťou aj efektivitou. Vyššia emisná trieda = lepší kotol.

Zdroj: https://www.freepik.com/premium-photo/worker-is-installing-gas-boiler-pipes_8617647.htm#page=3&query=gas+boiler&position=38